מחקרים

יחס ההיפרגליקמיה המשנית לדחק בחולי תסמונת כלילית חריפה

בחולי ACS שעברו הנחת תומכן, נמצא כי יחס ההיפרגליקמיה המשנית לדחק בעת התייצגותם מהווה מדד להיתכנות אירועים קרדיווסקולריים משמעותיים

09.05.2022, 16:12
תרופה לחולי לב. אילוסטרציה

מספר מחקרים מהשנים האחרונות הצביעו על כך שסמן חדש, המכונה יחס ההיפרגליקמיה משנית לדחק (SHR: stress hyperglycemia ratio), עשוי לשקף את מצב ההיפרגליקמיה החריפה האמיתית. סמן זה נקשר עם פרוגנוזה גרועה בטווח הקצר בחולים הסובלים מאוטם חריף של שריר הלב.

במחקר אשר פורסם בכתב העת 'Diabetes Care', החוקרים העריכו את הקשר בין סמן ה-SHR לבין אירועים קרדיווסקולריים חריגים בקרב חולים עם תסמונת כלילית חריפה (ACS). החוקרים אספו 5,562 חולי ACS עוקבים, אשר עברו הנחת תומכן משחרר תרופה (DES: Drug – Eluting Stent). משתתפי המחקר חולקו לחמש קבוצות, לפי ערך ה- SHR, אשר נקבע על-סמך הנוסחה הבאה: ABG / [(28.7 × HbA1c %) − 46.7], כאשר ABG מייצג את ערך הגלוקוז בקבלה (Admission Blood Glucose). הנקודה הסופית הראשונית של המחקר הייתה אירועים קרדיווסקולריים וצרברו-וסקולריים משמעותיים חריגים (MACCE: major adverse cardiovascular and cerebrovascular events) במהלך תקופת המעקב, אשר ארכה כשנתיים. הנקודה הסופית השניונית כללה אירועים קרדיווסקולריים משמעותיים חריגים (MACE) במהלך השנתיים של תקופת המעקב, תמותה על רקע לבבי, ואוטם שריר הלב (MI) שאינו קטלני, וכן אירועים של תמותה על רקע לבבי ו-MI שאינו קטלני שאירעו במהלך האשפוז.

במהלך תקופת מעקב חציונית של 28.3 חודשים, נרשמו 643 אירועי MACCE. אנליזת ההישרדות של קפלן-מאייר הראתה את השיעור הנמוך ביותר של MACCE בחמישון ה-3 (P < 0.001). יתר על כן, תוצאי אנליזת שגם מעוקבת מוגבלת (restricted cubic spline analysis) הצביעה על כך שקיים קשר בצורת U או J בין ה-SHR לבין תוצאים קרדיווסקולריים מוקדמים ומאוחרים, גם לאחר תקנון לגורמים מערפלים אחרים.

החוקרים מסכמים כי בחולי ACS אשר עברו הנחת תומכן משחרר תרופה, קיים קשר בצורת U בין ה-SHR לבין שיעור ה-MACCE וה-MACE לאחר שנתיים, וקשרי J בין ה-SHR לבין תמותה לבבית ו-MI בעת האשפוז. נקודת המפנה של SHR לפרוגנוזה גרועה היה 0.78.

מקור:

Yang J, Zheng Y, Li C, et al. The Impact of the Stress Hyperglycemia Ratio on Short-term and Long-term Poor Prognosis in Patients With Acute Coronary Syndrome: Insight From a Large Cohort Study in Asia. Diabetes Care [Internet] 2022 [cited 2022 Apr 29];45(4):947–56

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפרגליקמיה,  תומכנים,  אוטם שריר הלב,  תסמונת כלילית חריפה
תגובות