מחקרים

טיפול עם סמגלוטייד משפר גורמי סיכון קרדיווסקולריים בחולי סוכרת

חולי סוכרת סוג 2 שטופלו עם סמגלוטייד הראו שיפור במדדים שונים הקשורים לסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית, כגון פרופיל השומנים, לחץ הדם, וההמוגלובין המסוכרר, וכן בהרגלים התזונתיים

14.11.2022, 16:35
התפתחות מחלה קרדיווסקולארית בגיל מאוחר (אילוסטרציה)
התפתחות מחלה קרדיווסקולארית בגיל מאוחר (אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Acta Diabetologica', מטרת החוקרים הייתה להעריך את ההשפעה של טיפול חד-שבועי עם סמגלוטייד בקרב חולי סוכרת סוג 2 על תוצאים שונים המעידים על שליטה מטבולית, סיכון קרדיווסקולרי, הרגלים תזונתיים ושביעות רצון מהטיפול.

החוקרים ערכו מחקר תצפית רטרוספקטיבי במסגרת מרפאת סוכרת. לצורך המחקר, נעשתה אנליזה על השינויים ב-HbA1c, ערכי הגלוקוז בדם בצום (FBG: fasting blood glucose), משקל, לחץ דם, פרופיל שומנים ומספר התרופות להורדת לחץ דם בשבוע 32 למחקר (T1), לאחר קבלת המרשם הראשון של סמגלוטייד (אוזמפיק) (T0). בנוסף, ב-T1 התבקשו המטופלים למלא את השאלונים Diabetes Treatment Satisfaction Questionnaireי(DTSQ) וה-Control of Eating Questionnaireי(COEQ).

בסך הכל נאספו 104 מטופלים לצורך המחקר (גיל ממוצע 63.6 ± 10.4 שנים, 58.7% גברים, משך מחלת הסוכרת 12.7 ± 8.7 שנים). לאחר 32 שבועות של טיפול עם סמגלוטייד, רמות ה-HbA1c של המטופלים הופחתו ב-1.38%, ערכי ה-FBG הופחתו ב-56.53 מיליגרם/דציליטר, ומשקל הגוף הופחת ב-6.03 קילוגרמים. בנוסף, נמצא שיפור מובהק בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי, ובערכי הכולסטרול הכולל, ה-HDL,יLDL וה-non-HDL cholesterol, וכן בערכי הטריגליצרידים. עוד הודגמה ירידה גם במספר התרופות להורדת ערכי הגלוקוז והתרופות להורדת לחץ דם. ב-T1 נמצא כי ציון ה-DTSQ היה 32.23 ± 1.44, וכי שאלון ה-COEQ הצביע על רמות נמוכות של רעב ושליטה טובה באכילה.

לסיכום, החוקרים תיעדו את היתרונות של הטיפול עם סמגלוטייד בנוגע לבקרה מטבולית ולמספר גורמי סיכון קרדיווסקולריים. בנוסף, חולים שקיבלו סמגלוטייד נהנו מפישוט של התוכנית הטיפולית ומשביעות רצון גבוהה בהקשר לטיפול בסוכרת, ומהתנהגויות אכילה המעידות על תזונה בריאה וצריכה מופחתת של מזון.

מקור:

Di Folco, U., Vallecorsa, N., Nardone, M. R., Pantano, A. L., & Tubili, C. (2022). Effects of semaglutide on cardiovascular risk factors and eating behaviors in type 2 diabetes. Acta diabetologica, 1–8. Advance online publication.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת סוג 2,  תחלואה קרדיווסקולרית,  סמגלוטייד,  המוגלובין מסוכרר
תגובות