חדשות

Wegovy מפחיתה ב-20% סיכון קרדיווסקולרי בשל תחלואה לבבית

"נובונורדיסק" מדווחת: בניסוי קליני גדול שבו השתתפו חולי לב וכלי דם, חלקם מישראל, נמצא כי הזריקה שנועדה לחולי סוכרת מפחיתה את הסיכון להתקף לב, לשבץ מוחי או למוות בשל תחלואה לבבית

זריקה להורדה במשקל. צילום: אילוסטרציה

התרופה וויגובי (Wegovy) מפחיתה ב-20% את הסיכון להתקף לב, לשבץ מוחי או למוות בשל תחלואה לבבית. כך עולה מניסוי קליני גדול שבו השתתפו חולי לב וכלי דם, חלקם מישראל, שעליו דיווחה יצרנית התרופה נובונורדיסק השבוע (ג'). הממצאים עדיין לא עברו ביקורת עמיתים ולא פורסמו בכתב עת רפואי.

"וויגובי" היא זריקה שנועדה לחולי סוכרת הפועלת כאנלוג להורמון GLP1, אך משמשת להתוויה של ירידה במשקל. זריקה שבועית של "וויגובי" גורמת לירידה של כ-20% מהמשקל.

במחקר המדווח, שנקרא Select, השתתפו 17,604 מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר או מעודף משקל וממחלות לב, שלא סבלו מסוכרת והוא נמשך במשך חמש שנים.

על פי הדיווח ב-CNN, הממצא של ירידה ב-20% בסיכון קרדיווסקולרי, בהשוואה לנחקרים שקיבלו פלצבו, גבוה ממה שצפו המומחים. ניסוי דומה, שנערך בעבר על התרופה אוזמפיק לסוכרת מסוג 2, המכילה גם היא סמגלוטייד (semaglutide), הראה שהיא יכולה להפחית את הסיכון הקרדיווסקולרי ב-26%, אך עד למחקר הנוכחי, אף ניסוי לא הראה הפחתה בסיכון אצל  אנשים ללא סוכרת.

בהודעה לעיתונות אמרו ב"נובונורדיסק" כי הניסוי "הוכיח שלסמגלוטייד 2.4 מ"ג יש פוטנציאל לשנות את אופן ההתייחסות והטיפול בהשמנת יתר".

"נובונורדיסק" הודיעה עוד כי תגיש בקשות לרגולטורים להוספת היתרונות הקרדיווסקולריים למידע על התרופה ומסרה כי תציג תוצאות מפורטות מהניסוי בכנס מדעי מאוחר יותר השנה.

נושאים קשורים:  Wegovy,  סוכרת,  השמנת יתר,  מחלות לב,  חדשות,  נובונורדיסק
תגובות
11.08.2023, 09:19

תחלואת לב! לא לבבית!!! ממש לא לבבי לב חולה…(האקדמיה..)

מסכים לחלוטין

אנונימי/ת
11.08.2023, 13:53

תוכן ממומן?