מחקרים

סמגלוטייד היעילה ביותר מכלל ה-GLP-1RA בשיפור גורמי הסיכון הקרדיאליים

הטיפול עם סמגלוטייד נמצא היעיל ביותר מבין כלל האגוניסטים ל-GLP-1 מבחינת שיפור הגליקמיה וגורמי סיכון קרדיו-מטבוליים אחרים בקרב חולי סוכרת סוג 2

סוכרת ותרופות נוספות (אילוסטרציה)
תרופות לסוכרת ותרופות נוספות. צילום אילוסטרציה

אגוניסטים ל-Glucagon-like peptide-1 receptorי(GLP-1RAs) החלו להתבסס כאבן יסוד בטיפול בסוכרת סוג 2 (T2DM). במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of diabetes and its complications', מטרת החוקרים הייתה להעריך האם לטיפול עם סמגלוטייד ישנן השפעות גדולות יותר על השליטה בגליקמיה ובגורמי סיכון קרדיו-מטבוליים אחרים, בהשוואה לשאר הטיפולים מבוססי GLP-1RAs.

לצורך כך, החוקרים ערכו מטה-אנליזה אשר במסגרתה נסקרו מסדי הנתונים PubMed ו-Cochrane Library, בשילוב עם מקורות ספרות אפורה (grey literature). החיפוש נערך החל מראשיתם של הנתונים ועד ל-8 בפברואר 2023 במטרה לאתר ניסויים מבוקרי הקצאה אקראית (RCTs) פאזה 3 אשר השוו ראש-בראש את ההשפעה של סמגלוטייד לעומת GLP-1RAs אחרים מבחינת השליטה בגליקמיה ובגורמי סיכון קרדיו-מטבוליים אחרים בחולי T2DM.

החוקרים אספו את נתוניהם של 5 RCTs בסך הכל, אשר כללו 3,760 משתתפים שהוקצו באקראי. מתוצאות האנליזה עולה כי הטיפול עם סמגלוטייד, ובהשוואה ל-GLP-1RAs אחרים, הוביל לשיפור גדול יותר באופן מובהק במדדים שנבדקו. הטיפול הפחית את רמות ה-HbA1c ב-0.44%, את רמות הסוכר בצום ב-0.48 מילימול/ליטר, הוביל לירידה של 2.53 קילוגרם במשקל הגוף, ולירידה של 0.91 קילוגרם/מטר רבוע באינדקס מסת הגוף.

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי נבדקים שטופלו עם סמגלוטייד חוו סיכויים גדולים יותר באופן מובהק להשגת היעד וערך ה-HbA1c האופטימליים, יחד עם סיכויים גדולים יותר באופן מובהק לירידה במשקל בשיעור של למעלה מ-5% ושל 10%. יש לציין כי הנבדקים שהוקצו באקראי לטיפול עם סמגלוטייד חוו גם סיכויים גדולים יותר באופן מובהק לתופעות לוואי הקשורות למערכת העיכול, וכן להפסקת הטיפול.

לסיכום, הטיפול עם סמגלוטייד בקרב חולי T2DM יעיל יותר משאר הטיפולים מקבוצת ה-GLP-1RAs מבחינת איזון הגליקמיה ושיפור בגורמי הסיכון הקרדיו-מטבוליים האחרים.

מקור:

Patoulias D, Popovic DS, Stoian AP, Janez A, Sahebkar A, Rizzo M. Effect of semaglutide versus other glucagon-like peptide-1 receptor agonists on cardio-metabolic risk factors in patients with type 2 diabetes: A systematic review and meta-analysis of head-to-head, phase 3, randomized controlled trials. J Diabetes Complications. 2023 Aug;37(8):108529. doi: 10.1016/j.jdiacomp.2023.108529. Epub 2023 Jun 7. PMID: 37301063.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סמגלוטייד,  תחלואה קרדיווסקולרית,  סוכרת סוג 2,  אגוניסט לקולטן GLP-1
תגובות